Márciusra végre el lehet kezdeni a gyakorlatban is megvalósítani azt , amit a télen kieszeltünk. Ha enged a fagy ,az még nem azt jelenti , hogy azonnal mindent el kell ültetni.:-)
Részünkről a tél során a kertet megkapják a tyúk barátok..:-)
Ezzel több dolgot is nyerünk..
-Egyáltalán nem gazosodik a terület..
-Rengeteg kártevőt szednek össze már az ősz során is és a melegedéskor előbukkanó csirkefogók sem ússzák meg…megfigyeléseim szerint 2-3 permetezést is megspórolnak pusztán azzal, hogy összeszednek mindent..
De márciusra vissza kell térniük a saját helyükre. A tél során a nyulak alól kikerült trágyát is beástam és most újra átrotálom az egész területet. Kivéve persze az epersarkot és azt az ágyást , ahová februárban a mákot szórtam..A mákkal semmi dolog sincs. Ha nagyon száraz ,heti 1 locsolás elég neki ,mert ilyenkor azért nincs olyan meleg.. Áprilisra már be lesz üzemelve a locsoló, de erről majd akkor.
Az epret ilyenkor szoktam felszalmázni. Apukám anno fekete nejlontakarással dolgozott..(ma talán a geo textilt lehetne megpróbálni..) de én a szalmára esküszöm. A tyúkok teljesen kipucolták a fölösleges dolgokat (ha aggódunk raklappal le is lehet védeni (Mamó csinálja..).. De ilyenkor már nincs ott mászkálás.. A szalmát ősszel vettem erre a célra,1 kis bála 500 forint volt.. ez elég is bőven nekem. Csak egyszerűen rászórom (nem túl vastagon )és belocsolom, hogy ne vigye el a szél…Ennyi az egész…A kikelő levelek szépen megtartják . Árnyékol ,megtartja a nedvességet, nehezebben gazosodik és a gyümölcs sem a földön fekszik…Őszig lebomlik és táplálja a növényt…Ennyi…csupa haszon, igaz:..:-)
Az előkészített ágyásokba a március során el lehet ültetni a dughagymát , petrezselymet , sárgarépát és a rukkolát. A sorok között hagyjunk legalább 30-40 cm t. Sorjelölőt érdemes használni , bár gyorsan ki fognak kelni…
Íme 1 hét után a rukkola:
és a hagyma:
A sorok közti megfelelő távolság több okból is jó…Könnyebb lesz kapálni , de szedni is…Ha át tudja járni a levegő, nehezebben fertőződik akár kártevőre vagy betegségre is. Én sem szeretem ha rámásznak a nyakamra …Ha jól érzi magát , szépen fog fejlődni… 🙂
A többi növénnyel mindenképpen várjunk , míg a levegő 10 Celsius foknál nem hűl lejjebb éjszaka sem…
Amíg hűvös van nem kell sűrűn locsolni sem, de legyen nedves a talaj…
Amint látjuk a sort érdemes kicsit megmozgatni a földet a sorok között…
A petrezselyemnél sikeres lehet a szalma vagy fűrészporos takarás alkalmazása, főként ha homokos , vékony a talajunk… De ezzel ráérünk az áprilisi szelek után is…