Biztosan mindenki tudja, de akkor is le kell írnom: A szezon januárban kezdődik.
Még csikorog kint a fagy és az élesebb sarkokon eltörnek a macskák a kanyarban, de nekünk már bizony dolgunk van.
Mégpedig egy nagyon fontos dolog. A Tervezés.
El kell határozni, hogy mit is szeretnénk kezdeni a kerttel. Érdemes papírra vetni a kialakult döntést, hogy nem menjen el később keszekusza irányba a megvalósítás. (Hidd el, ha belendül a tavasz mindent is el akarsz majd ültetni… Ez pedig nem mindig jó… a kevesebb néha több.)
Vannak, akik megelégszenek egy füzettel vagy egy sima papírlappal. 🙂 (én)
De, természetesen ide is betört a modern tudomány, léteznek mindenféle tervező programok, amik akár 3 D-ben is meg tudják mutatni a terv részleteit.(asszony)
Mindenki úgy csinálja, ahogy csak szeretné, de fontos, hogy legyen terv…
A tervben pár fontos szempontot mindenképp érdemes figyelembe venni, íme:
-A kert tájolása, árnyékolása (mennyire napos, mi az uralkodó szélirány, van ezen olyan nagylombú fa, ami árnyékol)
-A talaj típusa…(vannak, kötött kemény fekete vagy sárga agyagos földek ezekben nehezen ver gyökeret bármi is, ezeket lazítani kell… vannak puha, homokos talajok, azon meg kötni kell, különben a szél vagy az eső egyszerűen kimossa a növényt belőle…)
– Mit érdemes és mit szeretnénk a kertbe ültetni? ( Furcsának tűnhet a kérdés elsőre, de arra gondolok, hogy nem mindig fogy el a gondosan nevelgetett portéka, mert nem is szeretjük. Ne ültessünk egy tonna zöldborsót, ha nem eszi meg senki…
Ennyi nagyjából elég is ahhoz, hogy vihető terv legyen…
Ha nem ismerjük például a talaj típusát, mert most kezdted vagy fogod kezdeni a konyhakerttel való foglalatoskodást, az sem gond… Vannak rendkívül jó, kezdőknek való növények, amelyekkel biztos a siker. Aztán később ráérsz a nehezebbekkel próbálkozni…
Ez egy több szempontból is hasznos és jó a kezdők számára.
Ezek a növények jól tűrik a megpróbáltatásokat és sikerrel kecsegtetnek talajtípustól függetlenül.
A hagyma mellé azért írtam paradicsomot, mert a márciusban elduggatott hagymácskánk április végétől huzigálható vacsorához friss saját újhagymaként fogyasztható. Nem kell sokat ültetni, csak annyit hogy május közepére elfogyjon… Az így felszabadult helyre tökéletes a saját ablakodban márciustól nevelgetett paradicsom palánta.
De ne szaladjunk előre…
A másik fontos dolgunk a januári időszakban az, hogy feltérképezzük és feljavítsuk a meglévő szerszám és eszközkészletünket. Kapa, ásó lapát gereblye… Csorba, kitört elhajlott. Ha javítható, most van rá idő, ha cserélni kell, akkor most lehet / érdemes böngészni a netet. Ki-ki az igényéhez és a pénztárcájához mértem dönti el , hogy mire mennyit költ…
Jó tanács itt is csak az, hogy jó szerszámmal lehet jól dolgozni… 🙂